Dziewczynka puszcza bańki mydlane

Informacje o Przedszkolu nr 2 i Żłobku w Pajęcznie

Nasze przedszkole i żłobek

Przedszkole 2 - logo

Publiczne Przedszkole Nr 2 w Pajęcznie zlokalizowane  przy ulicy Przemysłowej 7, może się poszczycić wieloletnią tradycją. Istniejąca od 1982 roku placówka powstała jako Państwowe Przedszkole Nr 2 w Pajęcznie z inicjatywy miejscowego Zakładu Mleczarskiego, który z okazji 35-lecia PRL-u w Międzynarodowy Rok Dziecka wystąpił do jednostki nadrzędnej o uzyskanie zgody na budowę. Wszystko to miało miejsce w 1979 roku. Budynek powstał w pewnym oddaleniu od ulicy i otoczony był ogrodem posiadającym kompleks gimnastyczny. Powstałe przedszkole objęło opieką przedszkolną 108 dzieci, które przydzielono do 4 oddziałów. Funkcję Dyrektora pełniła w latach 1982-1987 Pani mgr Helena Rydz, a od roku 1987 do 1992, Pani Krystyna Kalisz. W latach 1992-1999, kiedy Dyrektorem była Pani mgr Dorota Jagiełło, Państwowe Przedszkole nr 2 zmieniło nazwę na Publiczne Przedszkole Nr 2. W tym czasie placówka otrzymała również nagrodę Kuratora oświaty w Częstochowie za utworzoną izbę regionalną ze sprzętami i urządzeniami gospodarczymi pochodzącymi z dawnych czasów.

Okres 1999-2009 to czas, kiedy funkcję Dyrektora pełniła Pani mgr Elżbieta Bartoszewicz. W tym okresie Przedszkole obchodziło Jubileusz 20 - lecia istnienia. W 2009 roku budynek przedszkola został odnowiony oraz wyposażony w nowoczesny sprzęt i kolorowe meble. Od września 2009 roku funkcję Dyrektora pełniła Pani  mgr Elżbieta Kapela. W tym czasie został otwarty na wydzielonym terenie placu przedszkolnego - ogródek edukacyjny "Pajączek". Od 1 września 2018 roku zaadaptowano jedną salę przedszkolną, w której utworzono żłobek dla 24 dzieci w wieku: od 20 miesiąca do 3 roku życia.

Od 1 września 2019 roku do chwili obecnej Dyrektorem przedszkola jest Pani mgr Barbara Derek. Sale naszego przedszkola wyposażone zostały w sprzęt TV z dostępem do internetu, który jest pomocny w trakcie realizacji zajęć i dzięki temu zajęcia stały się bardziej urozmaicone i ciekawsze. Sale przedszkolne zostały wyposażone w nowe kolorowe dywany. W roku 2021 dzięki pomocy sponsora: Klubu Sportowego "Meduza", przedszkolny plac zabaw został doposażony w nowe zjeżdżalnie, karuzele, domki ogrodowe.

Nasza kadra jest pełna pasji i zaangażowania, dba o przyjazną i ciepłą atmosferę sprzyjającą rozwojowi dzieci. Nauczyciele uczestniczą w wielu szkoleniach i webinariach podnosząc swoje kwalifikacje. Od lat kultywuje tradycje i święta wpisane w przedszkolny kalendarz. Placówka stale współpracuje z instytucjami środowiska lokalnego, organizuje liczne imprezy tematyczne oraz okolicznościowe , a nasi wychowankowie chętnie uczestniczą w konkursach, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Dzięki inicjatywom podjętym przez Kadrę Pedagogiczną, Publiczne Przedszkole Nr 2 w maju organizuje Olimpiadę Sportową pod patronatem Burmistrza  Gminy i Miasta Pajęczno oraz Cementowni "WARTA". Częstymi gośćmi w naszym przedszkolu są również muzycy oraz aktorzy scen polskich, bowiem jesteśmy otwarci  na świat i kulturę. Zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie, ponadto oferujemy szeroką gamę zajęć dodatkowych, w których dzieci mogą brać udział. Zajęcia te są zgodne z zainteresowaniami oraz potrzebami wychowanków, wpływając na ich wszechstronny rozwój.

Obecnie przedszkole czynne w godzinach od 6:00 do 17:00, znajduje się w nim 6 grup wiekowych.  W placówce zatrudnionych jest 14 nauczycieli, 3 pracowników administracji oraz 13 pracowników obsługi.